Rabat dla zarejestrowanych klientów do 10%
Opineo: otrzymaliśmy ocenę 99 ze 100
Jeśli chcesz pakować w sposób zrównoważony, musisz wybierać produkty przyjazne dla środowiska. Ale jak je rozpoznać?
Jedną ze wskazówek są certyfikaty ekologiczne, które informują na przykład o tym, na które produkty zużyto mniej wody do produkcji, których produkcja zanieczyszcza przyrodę niepotrzebnymi substancjami chemicznymi lub które przyczynia się do ochrony lasów.
Istnieją setki certyfikatów ekologicznych. Opiszemy te najbardziej znane, które możesz znaleźć również na naszych opakowaniach.
Większość certyfikatów posiada swój numer według którego można sprawdzić jego ważność. Jeśli nie ma numer, może chodzić o falsyfikat.
Certyfikat bez tego numeru to jak auto bez numeru rejestracyjnego.
Logo z napisami „naturalny”, „bio”, „eko” itp. może na swój produkt nakleić ktokolwiek. Jeśli nie mają one wsparcia przez godną zaufania niezależną instytucję, należy być ostrożnym. Być może chodzi o tzw. greenwashing – producent próbuje poprawić swój wizerunek produktu stosując fałszywe informacje.
Zwłaszcza w przypadku certyfikatów dotyczących biodegradowalności produktu. Grubość materiału jest kluczowa, ponieważ czym grubszy jest materiał, tym dłużej się rozkłada. Dlatego każdy certyfikat wystawiany jest na określoną grubość.
Grubość materiału sprawdź za pomocą mikrometru.
Przy zakupie produktu z logo FSC masz pewność, iż drewno i papier pochodzą z lasów zarządzanych oszczędnie dla środowiska w sposób zrównoważony.
W takich lasach ich właściciele muszą przestrzegać zasad zrównoważonej gospodarki leśnej. Na przykład w ten sposób, że ochraniają zasoby wodne, zachowują bioróżnorodność, ograniczają wyraźne wicinki drzew, mają jasny plan jak chronić miejscową florę i faunę.
Byśmy mogli mieć pewność, że na produktach z certyfikatem FSC można polegać, organizacja ta kontroluje cały łańcuch przetwarzania – od miejsca wycinki drewna, poprzez kontrolę tartaków, dystrybutorów i kończąc u sprzedawców końcowych. Nie może się więc zdarzyć, że drewno z certyfikatem byłoby „zmieszane” z innym.
Certyfikat jest wystawiany na okres 5-ciu lat. Kontrola utrzymywania standardów jest prowadzona co roku.
Można spotkać 3 rodzaje certyfikatów FSC:
Drewno zastosowane do produkcji pochodzi wyłącznie z lasów lub plantacji spełniających zasady zrównoważonej gospodarki leśnej i nigdy nie było łączone z materiałem innej kategorii. Logo to można zazwyczaj znaleźć tylko na produktach z czystego drewna (meble, zabawki dla dzieci...).
Produkt zawiera mieszankę drewna pochodzącego z lasów certyfikowanych przez FSC, materiałów z recyklingu lub tzw. drewna kontrolowanego, które:
FSC MIX nie oznacza, że papier i drewno pochodzą wyłącznie z lasów certyfikowanych przez FSC. Można jednak mieć pewność, że spełniają one wymogi zrównoważonego sposobu rozwoju.
Produkt jest wyprodukowany w 100% z materiałów z recyklingu. Kupując taki produkt przyczyniasz się do zmniejszenia zapotrzebowania na drewno a w ten sposób do ochrony lasów.
Pod logo musi znajdować się numer licencji, którą można sprawdzić w bazie danych firm posiadających certyfikat (w języku angielskim).
Marka OK Compost potwierdza, że produkt nadaje się do kompostowania. To znaczy, że po umieszczeniu go w odpowiednim środowisku ulegnie on rozkładowi pod wpływem promieniowania UV, ciepła, wody i mikroorganizmów na wodę, CO2 i biomasę (więcej w tabelce poniżej).
OK Compost ma dwa rodzaje: OK Compost INDUSTRIAL i OK Compost HOME.
Jak już sama nazwa sugeruje, OK Compost INDUSTRIAL to produkty, które rozłożą się całkowicie w kompostownikach przemysłowych przy wyższych temperaturach, około 55-60 °C. Wymagania techniczne do tego certyfikatu pochodzą bezpośrednio z normy europejskiej EN 13432:2000.
OK compost HOME idzie o krok dalej. Gwarantuje, że produkt rozłoży się w 100% nawet w warunkach kompostu w ogródku na podwórku, gdzie bywa niższa temperatura (około 20 do 30 °C). Materiał jednak rozkłada się wolniej.
Dokładne wymagania dla certyfikatów OK Compost można znaleźć w poniższej tabeli. Jeśli produkt ich nie spełnia, nie może otrzymać certyfikatu:
OK Compost INDUSTRIAL |
OK compost HOME | |
---|---|---|
Testowany w temperaturze |
58 °C |
20-30 °C |
Biodegradowalność, czyli rozkład materiału przez mikroorganizmy | 90% materiału musi się rozłożyć do 6 miesięcy | 90% materiału musi się rozłożyć do 12 miesięcy |
Dezintegracja, czyli fizyczny rozpad na małe cząstki | 90% materiału musi się rozpaść do 4 miesięcy na cząstki mniejsze niż 2mm | 90% materiału musi się rozłożyć do 6 miesięcy na cząstki mniejsze niż 2mm |
Ekotoksyczność | Nie może zawierać | Nie może zawierać |
Zawartość metali ciężkich | Nie może zawierać | Nie może zawierać |
Logo musi być wydrukowane razem z numerem, którego można sprawdzić w jednym z dwóch instytutów badawczych: TUV Austria (dawniej Vincotte) albo DIN Certco.
Logo sadzonki (czyli Seedling mark) potwierdza, że produkt jest kompostowalny w warunkach przemysłowych i spełnia normę europejską EN 13432.
Jest właściwie identyczny z certyfikatem OK Compost INDUSTRIAL. Różnica jest taka, że sadzonka została założona przez międzynarodowe stowarzyszenie European Bioplastics w 1992 r. aby zachęcić do wprowadzenia nowych produktów z bioplastików.
Główne kryteria przyznawania certyfikatu:
Logo musi być wydrukowane razem z numerem certyfikatu, który można sprawdzić na jednym z instytutów badawczych: TUV Austria (dawniej Vincotte) albo DIN Certco.
Tylko najlepsi z najlepszych uzyskają certyfikat Ecolabel.
Certyfikat ten mogą uzyskać tylko produkty, które na każdym etapie swojego „życia” (produkcja, użytkowanie i utylizacja) mają tylko minimalny wpływ na środowisko naturalne.
Ekocertyfikat EU Ecolabel jest więc dla nas gwarancją, że produkt spełnia najwyższe standardy utrzymania środowiska zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, która ustanowiła ten certyfikat w 1992 roku.
Co się ocenia? Na przykład:
Kryteria przyznawania certyfikatu są aktualizowane co 3-5 lat w celu uwzględnienia nowej wiedzy naukowej. Na przykład kryteria certyfikatu dla produktów papierowych obowiązują do 2024 r., po czym zostaną ponownie ocenione i prawdopodobnie rozszerzone.
Certyfikat nie jest ograniczony do jednego typu produktu. Może go uzyskać praktycznie każdy produkt- od ubrań, elektroniki, mebli, środków czyszczących, po papier do drukarki.
Na produkcie musi być logo wydrukowane razem z numerem licencji, który można następnie znaleźć w katalogu EU Ecolabel i skontrolować, czy licencja jest ważna.
Błękitny Anioł to najstarszy europejski certyfikat (od 1978 r.) dla produktów przyjaznych dla środowiska. Pod jego skrzydłami można znaleźć ponad 100 kategorii różnych produktów.
Podobnie jak certyfikat EU Ecolabel, Blue Angel gwarantuje, że Twój produkt jest jednym z najlepszych - ponieważ tylko produkty bardziej przyjazne dla środowiska niż inne mogą otrzymać ten certyfikat. Dlatego na przykład tylko ten papier do drukarek, przy którego produkcji oszczędza się wodę bardziej niż u innych papierów tego rodzaju, otrzyma ten certyfikat.
Zanim produkt otrzyma certyfikat, oceniany jest jego cały cykl życia - od produkcji, przez użytkowanie, po utylizację.
Co się ocenia?
Kryteria oceny są regularnie aktualizowane zgodnie z najnowszą wiedzą naukową i rozwojem technologicznym. Certyfikat nie ma zatem ściśle określonego "czasu życia". Jest on ważny tak długo, jak długo ważne są kryteria.
Produkty z certyfikatem Blue Angel zazwyczaj nie posiadają logo, dlatego produkt trzeba znaleźć w katalogu Blauer Engel na przykład wg nazwy.