Rabat dla zarejestrowanych klientów do 10%
Opineo: otrzymaliśmy ocenę 99 ze 100
Zaklejanie paczek to łatwizna, o ile nie musisz szukać końca taśmy klejącej. Dyspenser do taśmy klejącej rozwiązuje ten problem i znacznie przyspiesza pakowanie – z naszych obliczeń nawet dwukrotnie! Wybierz właściwy dyspenser dzięki naszemu artykułowi.
Większość dyspenserów działa na tej samej zasadzie:
taśma odwija się gładko z zaklejarki, a do oderwania taśmy służy metalowe ostrze, które jednocześnie „trzyma” koniec taśmy napięty i przygotowany do dalszego zaklejania.
Chociaż dyspensery mają podobną konstrukcję to różnią się materiałem, z którego są wykonane, oraz rodzajem taśmy, jaką można w nich umieścić.
To zależy od rozmiaru pakowanych pudełek.
Dyspensery stołowe nadają się do zaklejania mniejszych pudełek albo do paczek, które potrzeba zakleić ładnie i dokładnie. Z dyspensera odrywa się kawałek taśmy a następnie obiema rękami przykleja się taśmę na pudełko.
Jeśli zależy ci na precyzji, jak w przypadku marki Puravida, sięgnij po dyspensery stołowe, ponieważ taśmę można dokładnie przykleić obiema rękami.
Ręczne dyspensery ułatwią zaklejanie taśmą dużych paczek. Podczas gdy jedną ręką trzymasz pudełko, w drugiej trzymasz dyspenser z taśmą i zaklejasz paczkę. Rezultat nie jest tak precyzyjny, ale prędkość pakowania jest zawrotna. Doświadczony pakujący może zakleić karton w ciągu 10 sekund.
Duże pudła najlepiej kleić ręcznymi dyspenzerami. Do zaklejenia największych pudełek można użyć specjalnych dyspenzerów szerokiej taśmy K75 (po lewej).
Do standardowych zaklejarek bez problemu włożysz taśmy pakowe foliowe i papierowe – muszą jednak być w rozmiarach maksymalnie 50 mm szerokości i mieć średnicę otworu 75 mm (wymagania te spełnia 90% wszystkich taśm dostępnych u nas i w innych sklepach).
Specjalne dyspensery przydadzą się tylko w niektórych sytuacjach:
Do taśm o szerokości 75mm (takich jak ta taśma albo szeroka taśma fragile) potrzebny jest dyspenser do taśm szerokich, np. dyspenser K75.
W przypadku taśm z małą szczelinką (o średnicy 25mm) potrzebny jest dyspenser z podwójnym środkiem (często nazywany również „dual core”), na przykład dyspenser K20.
Do taśm podgumowanych potrzebny jest specjalny zwilżacz papierowej taśmy.
Do naszych dyspenserów stołowych można włożyć jednocześnie 2 taśmy.
Tańsze zaklejarki mają części foliowe, natomiast droższe i trwalsze mają te najważniejsze części metalowe.
Jeśli kupujesz dyspenser dla swoich pracowników, którzy będą go używali 8 godzin dziennie, to na pewno wybierz model z częściami metalowymi (np. K20). Takie dyspensery nie tylko są odporniejsze, ale często również mają dodatkowe funkcje:
Dyspenser K20 po 2 latach intensywnej pracy w naszym magazynie. Dzięki metalowemu korpusowi nadal dobrze trzyma i działa.
Zdecydowanie z hamulcem, jeśli dużo pakujesz.
Tzw. hamulec, w który wyposażone są niektóre dyspensery, służy do regulowania oporu odwijania. Umożliwia to prawidłowe napinanie, umieszczenie i oderwanie taśmy. Klejenie taśmy jest bardziej precyzyjne, a taśmę łatwiej jest oderwać dzięki metalowemu ostrzu.
Opór odwijania taśmy reguluje się za pomocą dokręcania/luzowania hamulca.
Poza ręcznymi dyspenserami na rynku dostępne są również automatyczne podajniki taśmy i maszyny, które same sklejają kartony – tzw. sklejarki do kartonów.
Cena automatycznego podajnika taśmy zaczyna się od ok 3 500 zł. Sklejarki do kartonów, które w ciągu godziny mogą skleić 800 lub więcej kartonów, kosztują od 20 000 zł. Ale i tak należy taki zakup brać pod uwagę w przypadku wysyłania tysięcy paczek dziennie.
W przypadku mniejszych firm polecamy zostać przy klasycznych manualnych dyspenzerach taśmy klejącej i wybrać przede wszystkim dobrej jakości metalowe modele.