Rabat dla zarejestrowanych klientów do 10%
Opineo: otrzymaliśmy ocenę 99 ze 100
Przeprowadzka wcale nie musi oznaczać koszmaru. Pomóc może dobre planowanie, odpowiednio wczesny start i wybór pasujących opakowań i kartonów do przeprowadzki.
Co znajdziesz w artykule?
Na hasło „przeprowadzka” wiele osób wyobraża sobie przenoszenie wielkich szaf, pudeł z ubraniami i kupę stresu. Ale to hasło powinno nam się kojarzyć raczej z dokładnym planowaniem i przygotowywaniem. A to najlepiej zacząć już miesiąc wcześniej.
To dlatego, że im lepiej wymyślisz sobie całą przeprowadzkę i ją przygotujesz, tym łatwiejsza przeprowadzka będzie.
Może się wydawać, że miesiąc wcześniej to już zbyteczne. Nic bardziej mylnego. Cztery tygodnie przed „dniem P” to idealny czas. Będziesz mieć dostatecznie dużo przestrzeni, aby wszystko zaplanować i przygotować, a w dzień przeprowadzki wszystko pójdzie jak z płatka. Jak więc się na to wszystko przygotować?
Czyli zacznij tym najłatwiejszym. Łatwo zacząć, a po paru prostych zadaniach będziesz mieć uczucie, że kawał pracy masz już za sobą.
Przejdź się na pocztę załatwić przekierowanie poczty na nowy adres, anuluj umowę na internet, telewizję kablową, opłaty za wywóz śmieci itp. Jeśli chcesz odstąpić od umowy za prąd czy gaz, zwróć uwagę na czas trwania wypowiedzi. Czasami trwa to nawet ponad 3 miesiące.
Jeśli mieszkasz na ruchliwej ulicy pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji miejsca przed budynkiem na auto do przeprowadzki, aby potem nie było problemu z miejscem.
Jeśli przeprowadzasz się na własną rękę to na pewno przyda się każda ręka. Dostatecznie wcześniej zadzwoń do znajomych, wypożycz dostawczak albo znajdź firmę przeprowadzkową.
Przeprowadzka to idealny czas na przebranie rzeczy i wyrzucenie tych, których nie chcesz w nowym mieszkaniu, albo ich już po prostu nie potrzebujesz.
Droższe rzeczy, takie jak elektronika albo meble możesz sprzedać, ubrania oddać potrzebującym a pozostałe rzeczy zawieźć na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych.
Kolekcje można znaleźć w całej Polsce. Źródło: Pszok Lomza
Chociaż do przeprowadzki masz wciąż miesiąc to i tak możesz już zacząć pakowanie. Na początku wyznacz przestrzeń – jakieś mniej uczęszczane pomieszczenie albo zakątek – do którego krok po kroku będziesz dawać kartony do przeprowadzki, żeby się nie plątały pod nogami.
Pewnie od razu przyszło na myśl, żeby zajść do sklepu po parę kartonów po bananach. Oczywiście nikogo nie będziemy od tego odradzać, każdy karton może się przydać podczas przeprowadzki.
Ale raczej zamiast mocnych kartonów odpowiednich od przeprowadzki przyniesiesz dużo mniejszych pudełek, które nie będą aż tak przydatne podczas przeprowadzki. A jeśli już uda się znaleźć jakieś większe pudełka, to będą po bananach, które jednak nie mają mocnego dna.
Dlatego przygotowaliśmy listę praktycznych opakowań, które przydadzą się podczas przeprowadzki:
1. Kartony do przeprowadzki – profesjonalne pudła, których nic nie zastąpi. Mają gwarantowaną nośność 30 kg i posiadają praktyczne uchwyty, które przydadzą się na przykład przy wnoszeniu na piętro.
2. Kartonowe kątowniki – nadają się do przewożenia cennych mebli albo lodówki. Mogą ochronić delikatny róg, ale również nasze nerwy podczas przenoszenia.
Kątowniki kartonowe – drobnostka, która może ochronić rogi i krawędzie mebli przed uszkodzeniami.
3. Folia bąbelkowa albo papier pakowy – niezastąpieni pomocnicy, zwłaszcza, jeśli potrzeba przewieźć kartony z delikatnymi rzeczami albo elektroniką. Nadaje się również na rzeczy, których z jakiegoś powodu nie da się zapakować do kartonu – folia bąbelkowa służy również jako dobra ochrona zapakowanych przedmiotów.
4. Kartonowe przekładki – niektóre meble daje się po prostu do samochodu do przeprowadzki, a aby się nie zabrudziły, warto je położyć najpierw na kartonową przekładkę.
Przekładki kartonowe możesz umieścić pomiędzy meblami ale również pod nimi. Ochroni to meble przed porysowaniami i brudem z podłogi auta.
5. Folia stretch – folia ta nie musi służyć tylko do opakowania lodówki, ale zrolowana może służyć jako mocowanie niektórych wysokich mebli, lodówki albo pralki, do ścian samochodu
Przydać się może jedna rolka ręcznie odwijanej folii stretch, ale także parę mniejszych folii stretch z rękojeścią, dzięki którymi możesz pakować i mocować mniejsze meble.
6. Worki na śmieci – worki są idealne do wszystkiego co się nie zmieści do kartonów. Pomogą zwłaszcza przy przeprowadzce rzeczy o większej objętości albo ubrań. Raczej nie używaj zwykłych worków na śmieci. Zamiast tego polecamy duży i mocny worek 130 l na śmieci i gruz. Jest mocny i ciężko go przedziurawić
7. Marker i nożyczki – do opisywania zawartości kartonów przyda się na przykład cienki marker Centropen 2846 albo grubszy marker Centropen 8566.
8. Taśma klejąca – bez niej nie da rady. Wystarczy standardowa taśma klejąca z klejem hotmelt, która nadaje się do pracy w zakurzonym pomieszczeniu. Przyda się również taśma z napisem FRAGILE (nie rzucać), którą można nakleić na kartony z delikatnymi rzeczami, aby nie było potrzeba tego pisać na karton
Jeśli przeprowadzasz również delikatne rzeczy, takie jak elektronika, możesz na opakowanie nakleić ostrzegawczą taśmę z napisem KRUCHE.
Poniżej zademonstrujemy jak wszystkie te opakowania do przeprowadzki wykorzystać w 100%.
Sprawdź co masz jeszcze w piwnicy, zapakuj aktualnie nieużywane ubrania sezonowe, schowaj dokumenty albo przygotuj prześcieradła i pościel – po prostu przygotuj rzeczy, których nie używasz na co dzień.
Stopniowe pakowanie z dostatecznym wyprzedzeniem, czyli „po troszeczku”, pomaga w planowaniu dnia przeprowadzki i bez stresu wszystko przygotować z wyprzedzeniem nawet po pracy.
Zanim w nowym mieszkaniu wszystkie rzeczy wypakujesz i zrobisz sobie w nich system, może to trwać nawet parę dni. Dlatego polecamy odłożyć te niezbędne rzeczy gdzieś na bok, aby były pod ręką i nie było potrzeba przeczesywać wszystkich kartonów w poszukiwaniu pasty do zębów czy innych rzeczy używanych na co dzień.
Chodzi głównie o rzeczy do higieny, tabletki, ubrania na najbliższe dni do pracy (o ile nie zdążysz się przeprowadzić w ciągu weekendu) albo rzeczy, których będziesz potrzebować w najbliższych dniach.
Wszystkie rzeczy, które muszą być w lodówce, a które źle się przenosi i nie wytrzymają długotrwałej zmiany temperatury, zjedz przed przeprowadzką, albo je zamroź. Zwłaszcza, jeśli w nowym mieszkaniu nie masz jeszcze działającej lodówki a jedzenie mogłoby się zepsuć.
Mniejsze i mniej używane rzeczy już masz zapakowane, teraz czas na resztę, której nie dało rady zapakować z wyprzedzeniem, czyli duże rzeczy, jak na przykład meble czy lodówka.
Rzeczy o nieregularnym kształcie oraz rzeczy o dużej objętości, takie jak koce czy narzuty łatwo zmieszczą się do dużych worków na śmieci, a drobiazgi, takie jak trofea albo statuetki można zapakować do dużej warstwy folii bąbelkowej i zakleić taśmą klejącą.
Mocne worki na śmieci pomogą tam, gdzie trzeba pakować rzeczy nieforemne.
Z odrobiną fantazji. Masz do dyspozycji folię stretch, kartonowe kątowniki i przekładki.
Postępowanie jest bardzo łatwe. Weźmy na przykład lodówkę. Najpierw przyklej kątowniki za pomocą taśmy klejącej na wszystkie krawędzie (również te na górze). Potem całość owiń paroma warstwami folii stretch. W ten sposób lodówka się nie otworzy a całość będzie chroniona przed otarciami podczas transportu.
Jak lodówka będzie już w samochodzie, przesuń ją do rogu a pomiędzy lodówkę a ścianę włóż kartonową przekładkę albo warstwę folii bąbelkowej. Potem lodówkę przyciśnij do przekładki.
A teraz rada, z której przy przeprowadzce skorzystaliśmy również my.
Wystarczy wziąć folię stretch, odwinąć wymaganą długość (bez odrywania) i owinąć ją po drugiej stronie wokół tuby. W ten sposób zrobisz mocną i sprężystą linę do przywiązania lodówki do ściany samochodu.
Każde auto do przeprowadzki ma na ścianach listwy lub słupy, do których wysokie rzeczy można łatwo przywiązać.
Krok pierwszy: Na krawędzie lodówki, szafki czy pralki przylep kartonowe kątowniki a potem opakuj folią bąbelkową albo stretch.
Krok drugi: Do folii stretch można nie tylko pakować, ale również mocować rzeczy w samym samochodzie.
Materac jest nieforemny, źle się z nim manipuluje a jeszcze gorzej pakuje.
Jeśli masz materac z IKEA, możesz go bez obaw zwinąć, włożyć do wielkiego worka i związać albo zakleić taśmą klejącą. Większość materaców właśnie w ten sposób IKEA sprzedaje.
Jeśli masz droższy materac albo po prostu nie chcesz ryzykować uszkodzenia materaca poprzez jego zrolowanie, przydadzą się dwa worki 240 litrowe. Każdy z nich wystarczy nałożyć na oba końce materaca a pośrodku zakleić taśmą klejącą. I tyle – worki o dużej grubości się nie rozerwą a materac można w dostawczaku normalnie postawić pionowo.
Jeśli jeszcze posiadasz oryginalne opakowanie od telewizji to masz szczęście i ten punkt możesz przeskoczyć.
W przeciwnym razie polecamy użycie kartonowej przekładki i porządnej warstwy folii bąbelkowej. Wyświetlacz telewizora jest bardzo podatny na jakikolwiek nacisk.
Cała procedura jest jednak bardzo prosta. Kartonową przekładkę utnij tak, aby jej rozmiar był taki sam jak telewizora. Następnie przyklej przekładkę do telewizora za pomocą taśmy klejącej. Potem całość opakuj paroma warstwami folii bąbelkowej a całość oklej taśmą klejącą.
Wyświetlacz telewizora najpierw zakryj kartonem a potem całość owiń folią bąbelkową.
Chociaż telewizor jest teraz porządnie zapakowany to i tak polecamy jego przewóz poza dostawczakiem – na przykład własnym samochodem, gdzie telewizor można podczas drogi przytrzymać.
Jak zapakować szklanki i inne kruche rzeczy?
Przy pakowaniu delikatnych rzeczy nie patrz na ilość materiału do pakowania. Parę oszczędzonych groszy może znaczyć rozbity serwis herbaciany albo oryginalne szklanki na whisky. Więc po co oszczędzać?
A jak to zapakować? Do tego będzie potrzebny karton do przeprowadzki, folia bąbelkowa albo papier pakowy.
Procedura jest bardzo prosta.
Każdą rzecz z osobna odpowiednio owiń papierem, włóż do kartonu a wolną przestrzeń również wypełnij. Chociaż wszystko będzie dokładnie zapakowane, żadna z rzeczy nie powinna móc się w pudełku ruszać. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że nic się podczas przenoszenia nie rozbije.
Rzeczy delikatne, takie jak szklanki albo wazony i podobne, zapakuj wszystkie osobno do papieru pakowego albo folii bąbelkowej. W ten sposób zmniejszy się ryzyko ich rozbicia.
Jeśli masz już przeprowadzkę za sobą- gratulujemy! To najgorsze już za Tobą.
Ale aby się dobrze pracowało również przy rozpakowywaniu, mamy dobrą radę na koniec.
Kartony z opisem z jednego stosu rozdziel według ich miejsca przeznaczenia według pokojów. A dopiero potem wypakowuj według ważności zawartości.
PS: A jeśli masz ochotę przeczytać, jak my daliśmy radę ze wszystkimi naszymi przeprowadzkami, sprawdź nasz artykuł „Zbliżamy się do drugiej dekady”.